ommat
14 بهمن 1401 - 17:06

دعموش: آمریکا کاری برای مردم لبنان انجام نخواهد داد

یکی از مقامات حزب الله لبنان با اشاره به تشدید مشکلات، خواستار تحرک جدی گروه‌های سیاسی این کشور شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شیخ «علی دعموش» معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان اعلام کرد: بحران معیشتی امروز بزرگترین دغدغه لبنانی‌هاست.

وی افزود:  افزایش قیمت دلار، گرانی کالاها، بسته شدن مدارس دولتی، افزایش هزینه بهداشت و درمان و دارو، فشار مضاعفی را بر مردم وارد می‌کند و موجب افزایش رنج‌های آنها می شود.

شیخ دعموش تاکید کرد: بحران در نبود راهکار و ادامه تحریم لبنان از سوی آمریکا، روند صعودی پیدا کرده است. راهکاری در افق به چشم نمی‌خورد.

وی افزود: راهکار با توافق گروه‌های سیاسی حاصل می‌شود. تاکنون توافقی میان گروه‌های سیاسی حاصل نشده است.

دعموش تاکید کرد: تا زمانی که اراده جدی نزد همگان برای تفاهم و توافق به منظور خروج از بحران وجود نداشته باشد، حرکت سیاسی داخلی راه به جایی نخواهد برد.

وی در جریان خطبه‌های نماز جمعه گفت: آنانی که دل در گرو خارج دارند، بدانند که آمریکا به منافع لبنان اهمیتی نمی‌دهد. آمریکا خواهان روی کار آمدن رئیس جمهور شجاع و میهن پرست نیست و فقط تمام اهتمام آمریکا، تحقق اهداف و منافع رژیم صهیونیستی است.

دعموش در پایان گفت: اگر آمریکا تصور می‌کند که با افزایش فشار و ایجاد هرج مرج در لبنان می تواند، خواست خود را بر مردم لبنان تحمیل کند، اشتباه فکر می کند. درست است که آمریکا لبنان را تحریم و مانع از کمک‌ها به آن می شود و عوامل خود را برای فتنه افکنی به حرکت درمی آورد اما نمی‌تواند که خواست خود را بر مردم لبنان تحمیل کند.

وزیر مشاغل عمومی لبنان: بندر بیروت را خودمان می‌سازیم

«علی حمیه» وزیر مشاغل عمومی و حمل و نقل لبنان در دولت پیشبرد امور لبنان گفت: لبنان منتظر احدی برای بازسازی بندر بیروت نخواهد ماند.

وی افزود: برخی از تمایل خود برای کمک در این زمینه سخن گفتند اما در عمل کاری انجام نداند.

این وزیر لبنانی گفت: فرانسه فقط کمک کارشناسی به ما می‌کند.

این وزیر لبنانی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با همه برای تحقق منافع کشور سخن گفت و افزود: ما نباید به خارج تکیه کنیم و باید روی پای خودمان بایستیم.

وی درباره انتخاب رئیس جمهور لبنان هم گفت: انتخاب رئیس جمهور با گفتگو حاصل می‌شود نه با طرح های خارجی.

 از تاریخ هشتم آبانماه که «میشل عون» منصب ریاست جمهوری لبنان را ترک کرد (و حتی پیش از آن)، جریان‌های لبنان تلاش های خود را برای تعیین رییس جمهور جدید شروع کردند، ولی تاکنون به نتیجه ای نرسیده اند و بازیگران خارجی نیز توجهی به حل مشکلات این کشور بحران زده ندارند و فقط به دنبال منافع خود می‌باشند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1017157